Prebudiť sa s urputnou bolesťou v noci nie je veľmi príjemný pocit „Donútil“ ma však pozrieť sa hlboko do seba. V tomto článku pozdieľam svoj osobný proces transformácie, ktorým som si nedávno prešla. Je to príbeh o tom, ako pochopiť vlastné emocionálne reakcie a účinne ich transformovať. Ak ste niekedy zažili stresujúce situácie, rozhodne čítajte ďalej.
Bolesť v tele nás dokáže „hodiť“ veľmi rýchlo do nepríjemných emócií, ktoré nás vedia prevalcovať, ak s nimi nevieme vedome pracovať. Prečo sa to deje? Pretože každý z nás sa na podvedomej úrovni chce bolesti vyhnúť.
Môj príbeh začal nedávno, tesne pred mojím prvým tanečným workshopom, ktorý som organizovala sama za seba, nie v spolupráci s niekým iným. (Všetky živé i online akcie si môžete pozrieť tu v kalendári akcií.)
Bolo skoré sobotné ráno. Mobil na displeji ukazoval 2 hod. Prebudila som sa vďaka silnej bolesti v oblasti krížov. „Ach nie, je tu zápal obličiek!“ pomyslela som si. Obličky a zápaly močových ciest z hľadiska psychosomatiky súvisia s nepreplakanými slzami.
Bolesť bola silná a mňa chytila panika, že workshop budem musieť zrušiť. S tým by prišiel pocit neúspechu a tiež následný pocit seba-spochybňovania: „Asi to nemám robiť, keď sa toto zase deje.“ Poznáte to?
Zvykne sa Vám stávať, že sa veci začnú „kaziť“ alebo „nedariť“ tesne pred dosiahnutím cieľa?
Od kedy podnikám, chcela som robiť vlastné workshopy, ale moje podvedomé presvedčenia ma neustále držali v úzadí. Až keď som začala vo svojom živote používať metódu PSYCH-K®, postupne som tieto limitujúce presvedčenia začala odhaľovať, chápať a transformovať.
Namiesto toho, aby som upadla do role obete a poddala sa pocitu neúspechu či obavám, rozhodla som sa pozrieť hlbšie do seba. Povedala som si, že tentokrát nenaskočím na svoje LIMITY, ale že ich transformujem!
Ak chceme vo svojom živote niečo zmeniť, prvý a nevyhnutný krok na ceste k osobnému rastu je pochopiť a prijať vlastné vzorce správania.
S použitím metódy PSYCH-K® som začala prepisovať svoje obmedzujúce vzorce myslenia, tak aby ma namiesto toho posilňovali a pomáhali prijať nový pohľad na seba i na svoj život. Týmto spôsobom som sa zbavila pochybností o sebe a začala som sa cítiť sebavedomejšia a aj sa cítiť fyzicky lepšie vo svojom tele.
Aby som si svoje obmedzujúce vzorce správania uvedomila, musela som sa vrátiť do svojho tela a do jeho pocitov a emócii – do bodu tu a teraz.
Balans je proces, ktorý v rámci PSYCH-K® používame na transformáciu limitujúcich programov v hlave na podporujúce.
3. Aké vnemy zažívam vo svojom tele? Je ďalšia dôležitá otázka, na ktorú si treba odpovedať. Cítim vo svojom tele horúčavu – zápal. V oblasti krížov cítim bolesť, ale nie zo svalov, skôr zvnútra z orgánov. Cítim sa unavená a nepokojná. Potrebovala by som oddych a kľud. Len tak byť a nemusieť nič.
V priebehu celého procesu, ktorý Vám tu teraz popíšem, som si musela uvedomiť a pripustiť si svoje najhlbšie a najskrytejšie túžby. Lebo práve tým, že neboli naplnené ma držali v úzadí a odďaľovali ma od využívania vlastného potenciálu naplno.
Aby sme sa cítili celiství na ceste k osobnej premene, ďalším dôležitým krokom je práve preskúmanie svojich skrytých túžob a dôvodov prečo nedošlo k ich naplneniu.
4. Aký vnútorný rozpor momentálne zažívam? Čo chcem, ale si myslím, že nemôžem mať alebo si dovoliť?
Uvedomujem si, že som vždy chcela ísť na woofing – byť sama, dovoliť si ten odstup, odpracovať si pár hodín, spoznávať nových ľudí, zažívať nové skúsenosti a dopriať si viac nič „nemusenia“. Najskôr bol výhovorkou môj vtedajší manžel, neskôr moje 3 malé deti – nemôžem len tak predsa odísť SAMA na 3 a viac týždňov a nechať ich tu samé. Keď som sa rozviedla, to boli financie a nedostatok času, veď musím zarábať na živobytie. Len byť som si dovolila na dovolenke v roku 2022 na Sardínii. Ale woofing som ešte nezažila.
5. Kedy v minulosti som zažívala podobné pocity ako teraz?
Znova sa vraciam do tela a čakám na odpoveď. Spomeniem si na zážitok z detstva. Mala som tak 7 rokov. Moju sestru dali na tanečnú, mňa na harmoniku. Hranie na harmonike som neznášala. Viem o tomto zážitku dlho, ale nikdy som si ho nebalansovala… Naivne som si myslela, že je to v pohode, lebo som pri tejto spomienke necítila silný emočný náboj… Avšak teraz je to iné. Teraz to cítim v tele.
Zrazu vybuchnem do plaču. Po tvári mi stekajú krokodílie slzy. Som to malé zranené 7-ročné dievčatko, ktoré túžilo tancovať a nemohlo. Prichádza ďalší pocit: „Iní môžu, ja nie.“ Moja sestra mohla tancovať a ja nie. Je mi to veľmi ľúto. Milujem tanec. Vždy som chcela tancovať, ale nemohla som…
Robím si Transformáciu vnímania stresovej situácie. Plačem a postupne sa mi uľavuje. Cítim ako bolesť z tela s tým, ako sa ukľudňujem, postupne ustupuje.
Prichádzajú ďalšie nespracované emócie. Okrem ľútosti a sklamania, prišla aj túžba byť milovaná, tak ako som to potrebovala. So všetkým, kým som vtedy chcela byť a ako som sa prejavovala. Túžila som byť videná a cítiť, že má niekto o mňa záujem.
Spomínam si, že v tom čase som mala aj úraz oka. A mne dochádza. Veď ja som mala veľa pozornosti, iba keď som bola chorá! Veľa si zo svojho ranného detstva nepamätám, ale mnoho času som trávila v nemocniciach. Bola som ako dieťa chorá veľmi často. Prichádza ďalšie uvedomenie: „Keď som chorá, mám dostatok pozornosti, extra starostlivosť i darčeky.“
Vidím pred sebou seba, to malé 7-ročné dievčatko, ktorému chýbala pozornosť, ktoré sa cítilo nevidené a ktorému nebolo dovolené robiť to, po čom túžila. V mysli objímam samú seba. Uvedomujem si, že už som veľká, že už je to na mne. Ja sa potrebujem postarať o svoje túžby i potreby. A tak balansujem ďalej:
Pocit ľútosti i sklamania, že nemôžem mať to, čo chcem bol silný a ja som si uvedomila mnoho ďalších situácií, kde sa tento program opakoval zas a znova. Zrazu chápem, prečo som si tak málo dovolila tancovať a prečo mi tak dlho trvalo, kým som zorganizovala svoju prvú tanečnú cestu. Balansujem ďalej:
Moje telo reaguje na každý balans úľavou. Uvedomujem si, že si potrebujem vybalansovať ešte zdravie, keďže sa na mojom tele somatizovali nespracované emócie. V mojej rodine moc dobrých príkladov ohľadne zdravia nemám. Samé utrpenie, znášanie bolesti, komplikácie, úrazy, nezdravý prístup k telu… A tak pokračujem v balansovaní:
Celé balansovanie trvalo cca 2 hodiny. Moje telo sa ukľudnilo, upokojilo a ja som sa ráno zobudila späť v plnej energii.
Do kalendára som si poznačila naplánovať woofing a dám si tanečnú meditáciu na ráno (ktorú si môžete zadarmo stiahnuť tu), ako svoje akčné kroky. Poobede o druhej začal môj prvý tanečný workshop v Liptovskom Mikuláši s názvom Radosť v duši a ja som si ho spolu so všetkými účastníkmi naplno užila. Všetko do seba zapadlo ako puzzle. Cítila som vnútorný pokoj a radosť z toho, že robím, čo ma baví. Cítila som flow a skutočnú hodnotu, ktorú sprostredkovávam sebe i iným.
Celý tento proces nebol len o vedomej práci s emóciami či stresom, ale aj o uzdravení tela, ktoré nastalo po tom, čo došlo k emocionálnemu odblokovaniu. PSYCH-K® mi pomohlo uvoľniť staré programy, ktoré bránili môjmu telu sa uzdraviť. Bolesti ustúpili, do tela sa mi vrátila energia a radosť. (Viac informácií o workshopoch na Slovensku, kde sa môžete metódu PSYCH-K® naučiť nájdete tu.)
Workshop prebiehal krásne vo flow. Pozreli sme sa na svoje strachy – na to, kde zadržiavame emócie, čo si nedovolíme prežívať, prečo upadáme do necitlivosti, ale hlavne sme sa poprepájali znova zo sami so sebou. Počas extatickej tanečnej cesty sme pozvali radosť do života a precítili si v tele, aké to je zažívať celú škálu emócií – radosť i smútok, strach i dôveru… Lebo ak chceme byť celiství, potrebujem cítiť všetko. Nemusíme v emóciách zostávať týždne, mesiace či roky. Môžeme ich prežiť, precítiť v tele a pustiť z tela von.
Ak chceme tvoriť novú realitu podľa svojich túžob a nie limitov, musíme sa naučiť prežiť a púšťať emócie i stres zo svojho tela. Ja na to používam práve metódu PSYCH-K®, lebo ju mám neustále k dispozícii. Môžem ju použiť kedykoľvek cítim, že ma nejaké emócie chcú prevalcovať.
Život bez stresu a nepríjemných emócií je možný, ak máme po ruke účinný nástroj na prácu s ním. Nepríjemných emócii sa v živote nemusíme báť a ani ich potlačovať! Pretože vďaka metóde PSYCH-K® si ich môžeme dovoliť prežiť a pustiť zo svojho tela preč a nahrať do podvedomia nové, podporujúce programy namiesto tých limitujúcich z detstva.
Verím, že moje osobné zdieľanie Vám nadstienilo dôležitosť sebapoznania a transformácie v našom živote. Poznanie vlastných obmedzujúcich vzorcov správania, nám umožňuje PRIJAŤ plnú zodpovednosť za našu realitu a aktívne ju transformovať.
Metóda PSYCH-K® je účinný, bezbolestný a jednoduchý nástroj, ktorý sa dá použiť takmer kdekoľvek, ak máme ochotu niečo meniť.
Máte chuť postaviť čelom svojim emocionálnym výzvam a dosiahnuť hlbokú harmóniu a pohodu vo svojom vnútri? Ak Vás môj príbeh zaujal a chcete sa dozvedieť viac o metóde PSYCH-K® a jej vplyve na osobný rast a transformáciu, neváhajte sa zúčastniť bezplatného webinára – viac info tu, ktorý organizujem spolu so Simonou Hovadíkovou – certifikovanou inštruktorkou tejto metódy.
Jar je časom nových začiatkov, tak využite tento čas na detox vlastného myslenia. Príďte a vydajte sa na vlastnú cestu k sebapoznaniu smerom k osobnej premene, k väčšej radosti a celistvosti vo svojom živote! Viac info o webinári tu.